Proč revizi?

Revize hromosvodu (LPS)

Jak nás hromosvod chrání? Správně fungující hromosvod (přesněji bleskosvod), který je zasažen bleskem, uměle svede jeho výboj do země. Význam hromosvodu spočívá především v tom, že zabrání možnému požáru a poškození budovy i zdraví osob. Hromosvod se proto stal dnes už běžnou součástí protipožární ochrany. Přitom zamezuje i poničení elektrických a datových rozvodů v objektu.

Tři základní typy revizí
Revize hromosvodu se provádí z různých důvodů:
- Výchozí revize, kterou je nutné provést u každého nově namontovaného hromosvodu při prvotním uvedení do provozu.
- Periodická revize, kdy frekvence preventivních revizí závisí na typu a zaměření objektu a řídí se normou ČSN 33 1500 (více viz. níže).
- Mimořádná revize, která se provádí například po úderu blesku do objektu.
Jak se revize hromosvodu provádí?
Po domluvě s odbornou firmou, zabývající se revizemi elektroinstalací, vás přijde navštívit oprávněný revizní technik. Ten vizuálně zkontroluje soustavu hromosvodu a pomocí speciálního přístroje vyzkouší funkčnost spojů a úplnost soustavy. Technik mimo jiné zjišťuje také stav uzemnění.
Pravidelné preventivní revize
Díky periodickým revizím máte stále jistotu, že hromosvod je v pořádku a ochrání vás i váš majetek. U komerčních objektů je revize hromosvodu většinou součástí povinné celkové elektro revize.
Většina budov sloužících k veřejným účelům by měla být kontrolovaná každé 3 roky. Častější revize jsou vyžadované pro objekty, u kterých je zvýšené nebezpečí výbuchu či požáru. Pro obytné stavby je doporučená kontrola alespoň každých 5 let.
Hromosvod bez revize? S pojišťovnou bez diskuze!
Kromě vašeho vlastního pocitu jistoty, že bydlíte či pracujete v bezpečném objektu, doporučujeme dodržovat pravidelné revize hromosvodu ještě z jednoho důležitého důvodu.
V případě, že zásahem blesku dojde k pojistné události a vy nemáte v pořádku revizní zprávu, neuvidíte od pojišťovny ani korunu. V porovnání s možnou škodou, vzniklou například vypuknutím požáru, je zaplacení revize jen nepatrnou investicí. Stejně tak je revizní zpráva vyžadovaná kontrolními orgány, například stane-li se nějaký úraz.


Na kolik revize vyjde?
Cena revize hromosvodu se odvíjí od velikosti objektu a charakteru soustavy. Částka, kterou zaplatíte za revizi u rodinného domu s jedním až dvěma svody se pohybuje okolo jednoho tisíce korun. S každým dalším svodem či vyšší výškou budovy pak cena narůstá, většinou však nepřekročí tři tisíce korun.
Dbát na pravidelnou revizi hromosvodu se vám tedy určitě vyplatí!


Revize spotřebičů

Není snad člověka, který by si pod pojmem "elektrický spotřebič" nedokázal něco představit. Elektrické spotřebiče nám slouží, umožňují vykonávat naši pracovní činnost, pomáhají v domácnosti, využíváme je pro zábavu a většinou si ani neuvědomujeme, že také mohou způsobit škody na majetku, úrazy nebo i ohrozit život.

Z toho důvodu je vhodné, a pro vlastníky spotřebičů ze zákona i povinné zajistit provádění jejich pravidelných kontrol a revizí, aby případné závady spotřebičů nemohly způsobit škody na majetku či zdraví osob, které s nimi přijdou do styku.

Legislativní základ pro ověřování bezpečnosti el. spotřebičů

Zajištění bezpečnosti - povinnost majitele el. spotřebiče. Současná legislativa zatím nenařizuje provádět pravidelné prohlídky a revize spotřebičů používaných v domácnosti. Doma si každý za zdraví své a svých blízkých a za svůj majetek odpovídá sám. Jinak je tomu, ale pokud el. spotřebič svěříme svému zaměstnanci, provádíme opravy spotřebičů, používáme je k podnikatelské činnosti nebo je umístíme k použití na místech veřejně přístupných. Potom je již vlastník nebo uživatel spotřebiče odpovědný za případné škody spotřebičem způsobené a je proto v jeho zájmu, aby byl spotřebič pravidelně kontrolován a revidován v souladu s platnými normami. Vzhledem k tomu, že pravidelným prohlídkám a revizím podléhá prakticky jakýkoliv předmět, který se při svém provozu připojuje k síťovému napětí, neexistuje snad firma, dílna, škola, úřad nebo jiná instituce, kde by se nevyskytoval elektrický spotřebič a pro jeho majitele či provozovatele tedy i povinnost zajistit jejich pravidelné kontroly a revize. Jednou z možností, jak splnit tuto povinnost vyplývající mimo jiné i ze Zákoníku práce (zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví), je najmout si pro tuto práci specializovanou firmu - revizního technika. Toto řešení ovšem může být při velkém množství spotřebičů finančně náročné. Proto se může jevit jako výhodnější pověřit touto činností vlastního zaměstnance, který, pokud bude splňovat požadavky příslušných norem na kvalifikaci, může provádět revize a kontroly převážné části el. spotřebičů a zaměstnavateli tak ušetří nemalé finanční prostředky.

Provádění revizí a kontrol velké části elektrických spotřebičů si může jejich majitel zajistit vlastními silami za předpokladu, že splní následující podmínky:

  • prováděním revizí pověří a nechá proškolit pracovníka s požadovanou elektrotechnickou kvalifikací.
  • pořídí měřicí přístroje odpovídající požadavkům příslušných norem.
  • zavede evidenci spotřebičů a způsob dokladování provádění jejich revizí.

Přehled norem pro revize el. spotřebičů

V současné době se konkrétně provádění kontrol a revizí el. spotřebičů týká několik norem.
ČSN 33 1600 je norma pro revize a kontroly elektrického ručního nářadí během používání. Ustanovení této ČSN týkající se měření při revizích již v současnosti zaostávají za obrovským rozmachem elektroniky, která ve stále větší míře proniká i do ručního nářadí. Proto v mnoha případech nezbude, než se při revizích této kategorie spotřebičů obrátit na normu pro revize a kontroly elektrických spotřebičů během jejich používání, a tou je ČSN 33 1610, která stanovuje způsob provádění kontrol a revizí el. spotřebičů s výjimkou spotřebičů podléhajících zvláštním předpisům. Tato norma vstoupila v platnost v r. 1999 a v nejbližší době by měla vstoupit v platnost novelizace této normy. Její ustanovení, především co se týče měření při revizích jsou již daleko pokročilejší a berou v úvahu fakt, že prakticky v každý moderní spotřebič obsahuje nejrůznější elektronické obvody, které vyžadují odpovídající měřicí postupy a metody pro ověření elektrické bezpečnosti spotřebiče. Proto se na ni lze obrátit i v těch případech, kdy s měřicími metodami podle jiných ČSN nelze vystačit. Takovým případem může být například měření při revizích strojů podle ČSN EN 60204-1. Z názvu normy - Bezpečnost strojních zařízení - elektrická zařízení strojů vyplývá, že se týká kategorie spotřebičů označovaných jako stroje, tzn. spotřebičů sloužících k nějaké výrobní činnosti.

Samostatnými skupinami jsou také spotřebiče používané ve zdravotnictví - lékařské přístroje, elektrická zařízení pro hlubinné doly nebo elektrická zařízení určená do prostorů s nebezpečím výbuchu, pro jejichž revidování existují speciální normy.

Kdo je zodpovědný za provádění revizí a kontrol spotřebičů
Novela normy ČSN 33 1610 stanovuje, kdo zodpovídá za provádění revizí a kontrol spotřebičů.
Kontroly elektrických spotřebičů provádí jejich uživatel ve stanovených lhůtách. Uživatel je ten, kdo spotřebič skutečně používá, nemusí to tedy být vlastník spotřebiče. Podrobnosti budou uvedeny v kapitole týkající se provádění kontrol spotřebičů.

Revizi elektrických zajišťuje :

  • provozovatel spotřebiče nebo jedná-li se o dlouhodobý pronájem, pak jeho uživatel
  • opravář spotřebiče vždy po jeho opravě, rekonstrukci nebo úpravě
  • prodejce u použitých spotřebičů před jejich novým uvedením na trh

Pozn.: Provozovatel je definován jako právnická nebo fyzická osoba, která je vlastníkem spotřebiče nebo jej má pronajatý a poskytuje jej k činnosti přímému uživateli. Uživatel je osoba, která spotřebič přímo užívá k činnosti.

Oprávnění k provádění revizí a kontrol
Podle ČSN 33 1600 i ČSN 33 1610 mohou kontrolu spotřebičů a ručního nářadí provádět pracovníci poučení (§4 vyhl. č. 50/1978 Sb.) s tím, že jsou o této činnosti prokazatelně poučeni. Co je tímto poučením míněno, bude uvedeno v kapitole věnované kontrolám spotřebičů. Revize ručního nářadí podle ČSN 33 1600 smí provádět pracovníci alespoň znalí (§5 vyhl. č. 50/1978 Sb. a výše), nebo pracovníci poučení (§4 vyhl. č. 50/1978 Sb.) pokud pracují pod dohledem pracovníka alespoň znalého.

Podle přílohy D nově revidované normy ČSN 33 1610 a norem pro revize spotřebičů na které se ČSN 33 1610 nevztahuje je rozsah oprávnění pro provádění revizí definován takto:

Revize spotřebičů v rámci zaměstnaneckého poměru mohou provádět pracovníci alespoň znalí (§5 vyhl. č. 50/1978 Sb. a výše), kteří jsou prokazatelně poučeni o postupech dle ČSN 33 1610. Prokazatelným poučením může být například absolvování příslušného tematického školení ve školícím středisku, které pracovníku o tom vydá písemné osvědčení.

Pro dodavatelské provádění revizí je třeba patřičné živnostenské oprávnění.
Revize připevněných spotřebičů smí provádět pouze revizní technik s příslušnou kvalifikací (§9 vyhl. č. 50/1978 Sb.).
Revize elektrických zařízení strojů smí provádět pouze revizní technik s příslušnou kvalifikací (§9 vyhl. č. 50/1978 Sb.).
Revize lékařských zařízení a přístrojů používaných ve zdravotnictví nebo spotřebičů podléhajících zvláštním předpisům, na které se nevztahuje ČSN 33 1610 a ČSN 33 1600 smí provádět pouze revizní technik s příslušnou kvalifikací (§9 vyhl. č. 50/1978 Sb.) nebo dalším oprávněním požadovaným příslušnými normami.

Definice skupin spotřebičů
Z kap. 1.1.2 a 1.1.3 vyplývá, že z hlediska oprávnění i vlastního provádění revizí je třeba rozlišovat mezi jednotlivými skupinami spotřebičů definovanými příslušnými normami.

Přenosný spotřebič (ČSN 33 1610)
Spotřebič, kterým se při práci manipuluje, nebo jiný než připevněný spotřebič o hmotnosti menší než 18 kg.

Nepřenosný spotřebič (ČSN 33 1610)
Spotřebič, který není přenosný (nad 18 kg) nebo je připevněn.

Připevněný spotřebič (ČSN 33 1610)
Spotřebič, který je určen k používání, když je připevněn k podložce nebo jiným způsobem zajištěný na určitém místě.

Spotřebič držený v ruce (ČSN 33 1610)
Přenosný spotřebič, který je určen při použití k držení v ruce, přičemž je míněno, že je držen v ruce jako celek.

Pevně připojený spotřebič
Spotřebič, jehož napájecí přívod je pevně připojen k elektrické instalaci (např. do svorkovnice). Lze jej z hlediska oprávnění pro provádění revizí považovat za připevněný spotřebič.

Spotřebič s pohyblivým přívodem
Spotřebič, jehož napájecí přívod je odpojitelný od zdroje bez použití nástroje, tj. zakončený síťovou vidlicí (např. jednofázovou nebo trojfázovou).

Elektrické ruční nářadí (ČSN 36 1559-1)
Elektrickým motorem nebo magneticky poháněný stroj, určený k vykonávání mechanické práce a konstruovaný tak, že motor s ostatními částmi stroje tvoří sestavu, která může být snadno přenesena do místa činnosti, a která je při práci držena v ruce nebo zavěšena.

Stroj nebo strojní zařízení (ČSN 60204-1)
Montážní celek sestavený ze součástí nebo částí strojů, z nichž je alespoň jedna pohyblivá, z příslušných ovládacích prvků, řídících a silových obvodů atd., vzájemně spojených za účelem přesně stanoveného použití, zejména zpracování, úpravy, dopravy nebo balení materiálu.

Strojní zařízení může být také montážní celek několika strojů, který je uspořádán a ovládán tak, aby fungoval jako celek a nebo vyměnitelné příslušenství ke stroji, které rozšiřuje jeho funkci. Příklady strojů, na něž se tato norma vztahuje jsou uvedeny v příloze A normy ČSN EN 60204-1.

Shrnutí
Z výše uvedeného textu vyplývá, že ze zákona existuje povinnost zajistit provádění pravidelných kontrol a revizí spotřebičů, aby byla ověřena bezpečnost jejich provozu.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky